Jeśli interesujesz się tworzeniem aplikacji czy innych tego typu produktów, mogłeś spotkać się z pojęciem UX. Pojawia się ono bardzo często w różnych kontekstach, dlatego możemy mieć problem ze zrozumieniem, co to tak naprawdę oznacza.
Czym jest UX?
UX, czyli user experience, co oznacza doświadczenie klienta. Chodzi więc o odczucia, jakie posiada osoba używająca konkretnego przedmiotu. Tworząc coś w sposób UX to robienie czegoś tak, aby uwzględnić potrzeby drugiej strony i dzięki produktowi, odpowiadając na nie. Jeśli będziemy uwzględniać UX, nasz projekt z pewnością odniesie sukces, ponieważ odbiorca będzie potrafić się nim posługiwać, a przede wszystkim będzie on pożyteczny. Wszytko, powinno być dostosowane do osób, które będą korzystać z naszego wytworu. Czyli odpowiednio dostosowany wygląd produktu, sposób działania itp. UX jest używane najczęściej w branży programistycznej, która tworzy różnego rodzaju programy. Projektowanie mając na względzie user experience to tworzenie produktów, z którymi klient będzie miał pozytywne doświadczenia. Musi być on atrakcyjny, funkcjonalny, użyteczny, łatwy w obsłudze i dający satysfakcję. Aby wykorzystać te zasady, należy odpowiednio poznać potrzeby odbiorców, zrozumieć je i pomyśleć, jak można na nie odpowiedzieć.
Badania user experience
Tak jak już wspomnieliśmy UX ma być rozwiązaniem problemó użytkownika. Jeśli chcemy, aby tak się rzeczywiście stało, musimy przeprowadzić odpowiednie badania. Podczas nich trzeba dokładnie poznać potrzeby odbiorców. Ważne jest również zapoznanie się z ich umiejętnościami. Np.: jeśli tworzymy program dla przedszkolaków, musimy odpowiednio dostosować język, który będzie się w nim zajmować, do możliwości komunikacyjnych dzieci. Produkt, który tworzymy, ma być funkcjonalny i użyteczny, więc odbiorca musi potrafić z niego korzystać. Powinno się również dokładnie przeanalizować rynek i dopiero później rozpocząć tworzenie produktu. Gdy jego prototyp będzie stworzony nadal, należy przeprowadzać badania. W trakcie tworzenia projektu nasz odbiorca może zmienić swoje potrzeby lub umiejętności, a wtedy już gotowy produkt może przestać być użyteczny. Badania wykonuje się na różne sposoby. Przeprowadza się wywiady, pozwala się odbiorcą wypróbować produkt, analizuje się ich reakcje i zachowania w trakcie używania przedmiotu.
Badania user experience przeprowadza się również w momencie, gdy gotowy produkt, który jest na rynku, nie spełnia swojej funkcji i nie jest używany. Wtedy analizuje się tę sytuację, aby nie powielić błędów w przyszłości lub, żeby naprawić produkt.
Funkcja UX
UX sprawi, że produkt, który tworzymy, odniesie sukces. Dzięki wnikliwym badaniom możemy stworzyć coś, co będzie użyteczne, a odbiory z przyjemnością będą z tego korzystać. Dzięki UX wiemy, czy warto tworzyć dany przedmiot albo ulepszyć już ten istniejący. User experience może również upewnić twórców, czy ich produkt przyniesie im zyski i czy warto go wykonywać. Więc jak widać UX jest bardzo istotne w branży IT.